Pierogów ruskich nauczyłam się robić nie w domu rodzinnym, bo u nas mama chętniej robiła pierogi na słodko, ale nigdy nie zapomnę kobiety, która pokazała mi jak je robić. Do dziś mam małą, już zniszczoną, kartkę z przepisem i sposobem ich wykonania. Teraz mam swoją rodzinę i mój mąż jest wielkim fanem tych pierogów, także mam nadzieję, że również Wy spróbujecie je wykonać.
Składniki na ciasto:
- 3 szklanki mąki pszennej
- 1-1,5 szklanki wrzątku
- 1/2 łyżeczki soli
- 3 łyżki oleju
Składniki na farsz:
- 0,8 kg ziemniaków
- 400 g białego półtłustego sera
- 2 średnie cebule
- sól, pieprz
Sposób przyrządzenia farszu:
Ziemniaki obieramy, gotujemy w osolonej wodzie następnie studzimy i przeciskamy przez praskę. Cebulę kroimy w drobną kostkę i smażymy na oleju, a następnie dodajmy do ziemniaków. Do miski dodajemy w następnej kolejności biały ser i wszystko zagniatamy ze sobą. Doprawiamy solą i pieprzem.
Sposób przyrządzenia pierogów:
Na stolnicę wykładamy przesianą mąkę, sól, olej oraz bardzo gorącą wodę. Nie jestem w stanie zapewnić, czy 1-1,5 szklanki wody wystarczy, czy być może potrzeba jej będzie więcej, Wszystko zależy od użytej mąki. Robiąc ciasto na pewno będziecie wiedzieć czy dodać jeszcze trochę wody czy mąki, chodzi o to by ciasto było bardzo elastyczne i dobrze się wałkowało.
Ciasto dzielimy na mniejsze kawałki, które rozwałkowujemy na cienkie placki, a następnie nakładamy odrobinę farszu i wykrawamy pierogi specjalnym przyrządem do pirogów. Naprawdę warto go kupić, ale jeśli ktoś nie ma takiego urządzenia polecam wykrawać kółka jakąś miseczką bądź szklanką, na środek nałożyć farsz, skleić boki, które następnie przyciskamy widelcem.
Jeśli zostało wam farszu, należy dorobić sobie ciasta co trwa naprawdę bardzo krótko, a jeśli zostało Wam ciasta to możecie wykrawać takie frędzle, które można potem ugotować w wodzie po gotowaniu pierogów i zjeść z roztopionym masłem i odrobiną cukru.
Gotujemy wodę z solą i do gotującej się wody wrzucamy gotowe pierogi. Od momentu wypłynięcia gotujmy je jeszcze góra 2 minuty i wyciągamy łyżką cedzakową (nie kładziemy wszystkich do jednej miski bo się posklejają, tylko pojedynczo na talerze.
Pierogi ruskie możemy podawać z roztopionym masłem i podsmażoną na oleju drobno pokrojoną cebulką.
0 komentarze